BOZCAADA

Bozcaada Hakkında Bilgiler

Bozcaada'ya tarihin ilk dönemlerinde Lefkofris denilirmiş. Bu adın nereden geldiği hakkında çok fazla bilgimiz yoktur. Daha sonra adaya Tenedos denilmiştir. Bu ad mitolojiden gelmektedir.

Ada Lozan'la Türkiye'ye bağlandıktan sonra Bozcaada adını almıştır. Bilinmeyen çağlarda adanın adı Lefkofris idi. Lefkofris adı Latince'den gelmektedir. Beyaz-yılan, beyaz-kaş anlamına gelmektedir. Bunun sebebi adanın karşıdan bakıldığında kıyılarında bulunan beyaz taşların etkisiyle beyaz bir yılana benzetilmesinden kaynaklanmaktadır.

Roma döneminden sonra ise adaya Tenedos denilmiştir. Bu adın kökeni yunan mitolojisinden gelmektedir. Adanın bu adı almasıyla ilgili bir hikaye söylenmektedir.

Bozcaada adının kökeni: Adaya ne zamandan itibaren Bozcaada denilmeye başlandığı bilinmemektedir. Ama adaya ilk defa bu adın Türk denizciler tarafından söylendiği sanılmaktadır. Türkçe ismin ne zaman ve ne sebeple verildiği şimdiye kadar açıklanmamıştır. Yalnız, Piri Reis eserinde, adanın en yüksek sivri bir boz tepesi - bu gün Göztepe denmektedir- olduğunu, onun üzerinden denizin 40 mil mesafesinin kontrol edilebildiğini, aynı şekilde denizden de o mesafe içinde gemilerin, adanın alâmeti olan boz tepeyi fark edebildiklerini ifade etmektedir ki ilk defa Türk denizcileri tarafından bu sebeple Boz Ada veya Bozcaada dendiğinin bir ifadesidir.

Adaya karşıdan bakıldığında boz bir şekildedir. Bu sebepten Türkler tarafından adaya Boz-ada denilmiştir. Ada karşıdan bir bohçayı andırdığı için Bohçaada denildiği de olmuştur.

Ada'nın toplam yüzölçümündeki 18.500 dönüm alan bağlarla kaplı. Gerek sofralık üretilen Çavuş üzümü, gerekse Karasakız ve Vasilaki gibi şaraplık üzüm çeşitleriyle, bağcılık literatüründe de yer alıyor. Evliya Çelebi Bozcaada'yı "..buradaki gibi güzel çavuşüzümü, dünyanın hiçbir yerinde yetişmez.." diye anlatıyor. Talay (Truva), Ataol (Eski) ve Rağbet (Yunatçılar), Bozcaada'daki şarap fabrikalarında üretilen şaraplardan. Bugün Bozcaada, şarap fabrikalarının yanı sıra kimi evlerde üretilen leziz şaraplarıyla da ünlü.

Bozcaada'daki yerel üzümlerin lezzetini taşıyan şaraplardan satın almayı ihmal etmeyin!

Müşterilerimiz Ne Diyor ?

Deniz ve ada manzarası çok iyiydi. Tekrar ziyaret edeceğim.

image
Ahmet Cemal
17/02/2010

İlgi ve alaka üst düzeyde. Meral hanıma çok teşekkür ediyorum.

image
Deniz Dereli
20/06/2014

Bozcaada'da ki en iyi kahvaltının yanı sıra en sakin ve rahat konaklamamı yaptım.

image
NEŞE A.
02/01/2012